Ulica Studzienna

Opole na mikro fotografiach

Ulica Studzienna
Stara fontanna
Zakład naprawy wag
Tu urzędowała Babcia

Kliknij miniaturkę - zobaczysz większe zdjęcie, w nowym oknie.

Podium Dobra strona!

WITAJ W MOIM XX WIEKU !

Na tych stronach znajdziesz moje, najzupełniej prywatne, wspomnienia z życia w drugiej połowie XX wieku. Nie będę się upierał, że „tak było”. Twierdzę natomiast, że ja tak to pamiętam.
Będzie też trochę zrobionych przeze mnie zdjęć Opola (z jednym wyjątkiem). Fotografie te, podobnie jak wspomnienia, są moją osobistą wizją miasta, miejsc dla mnie ważnych i nie zdziwiłbym się, gdyby nikt inny nie widział w nich tego, co ja.
Na stronach podstawowych (odnośniki na górnej belce) znajdziesz obrazki i ich opisy.
Na belkach dolnych – za wyjątkiem strony głównej – linki do dłuższych tekstów, których z czasem raczej nie będzie przybywało.

A na zdjęciach obok...

Duże, u góry, przedstawia niewielki fragment ulicy Studziennej. To ok. 30-40 metrów od ul. Ozimskiej. Centrum miasta i… stan na kwiecień 2006.

Natomiast na małych, patrząc od lewej strony :

1. Inny widok na ulicę Studzienną. To nie jest specjalnie zachowany zabytek, zwiedzany przez tysiące turystów. Turyści tutaj nie docierają – bo i po co – a tu nic się nie zmieniło od 50 lat.

2. Jedna z figur zdobiąca zabytkową fontannę przy placu Daszyńskiego (dawniej Thaelmanna).

3. Zakład Naprawy Wag Pana Bartoszka przy ulicy Sienkiewicza. Za „moich czasów” takie miejsca tętniły życiem. Dziś to kompletna ruina czekająca na wyburzenie.

4. Na rogu ulic Jakuba Kani i 1-go Maja w tym właśnie domu funkcjonowała kiedyś „babcia”. Babcia to instytucja z tych czasów, gdy na stacjach benzynowych nie było nic poza benzyną, kiedy handel zamierał o 18:00, a o sklepach nocnych nikt jeszcze nie słyszał. Babcia w nocy sprzedawała wódkę, Babcia to po prostu melina. Było to rzecz jasna nielegalne, ale też jednocześnie dosyć powszechne. Często „interes” taki prowadziła faktycznie stara kobieta – stąd nazwa.

| Adresy podobnych stron