ALKO – ABECADŁO LAIKA KOMPUTEROWEGO

WEB Majster, czyli ALKO (Abecadło Laika KOmputerowego)

Pewnego razu, dawno, dawno temu, od godziny kręciłem się po sklepie nie potrafiąc podjąć niezwykle ważnej decyzji: czy wydać pieniądze na grę telewizyjną (prekursor dzisiejszej konsoli do gier), czy komputer. Cena była zbliżona, chodziło raczej o to, żeby zakup był "przyszłościowy".

Miałem już wcześniej pewne kontakty z komputerem i informatyką - na studiach dzielnie, aczkolwiek bez większych sukcesów, walczyłem z językiem Fortran Maszyn Odra serii 1300 (następnie 1900), schematami blokowymi i kartami perforowanymi, którymi karmiło się takiego potwora. Maszyna Odra zajmowała dużą, klimatyzowaną salę i miała moc obliczeniową zbliżoną do współczesnego kalkulatora. Zdecydowanie nie robiła wrażenia "przyszłościowej" czy "rozwojowej".

Mimo to, ostatecznie ze sklepu wróciłem z komputerem. Maszyna, którą przyniosłem, nowoczesna jak na tamte czasy, miała 64 kilobajty pamięci RAM, nie posiadała twardego dysku, a programy i dane wczytywało się do niej ze zwykłych kast magnetofonowych. Obraz wyświetlała na ekranie telewizora. Nosiła romantyczną nazwę Commodore C64.

Po kilkutygodniowej fascynacji grami zacząłem pisać proste programy w języku Basic. Pojęcia wtedy nie miałem, że gdzieś tam, na drugiej półkuli rozwija się jakiś Internet - cokolwiek to wtedy znaczyło. Tak się to wszystko zaczęło...


Trafiłeś na tą stronę, a więc masz najprawdopodobniej komputer w domu lub pracy i to komputer podłączony do Internetu. Jednak samo to nie zawsze i nie do końca załatwia sprawę. Wręcz przeciwnie - teraz dopiero jest okazja, a nawet potrzeba, żeby wielu nowych rzeczy się nauczyć, poznać, zrozumieć.

Postaram się, w sposób możliwie przystępny, omówić kilka podstawowych zagadnień związanych z Internetem - przejrzyj spis treści w panelu nawigacyjnym, albo Mapę serwisu. Szczególnie polecam rozdziały poświęcone podstawom tworzenia stron internetowych: "WEB Majster - kurs WWW".

Jeśli natomiast poszukujesz nieco bardziej zaawansowanych porad na temat pisania profesjonalnych tekstów na użytek Internetu, to proponuję kurs WEB Sufler.


INTERNET: HISTORIA, EWOLUCJA

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych powstał projekt o nazwie "Arpanet" (agencja ARPA). Chodziło o możliwość połączenia ze sobą kilku komputerów wojskowych ulokowanych w różnych miejscach. Założeniem głównym było działanie takiej sieci nawet w przypadku zniszczenia jej części, np. z powodu ataku nuklearnego Sowietów.

Projekt Agencji Arpa się powiódł, sieć Arpanet (jeszcze nie Internet) pozwalała początkowo tylko na uruchamianie programów na zdalnym komputerze, ale wkrótce dodano dwie nowe usługi: kopiowanie plików pomiędzy komputerami oraz przesyłanie wiadomości pomiędzy nimi (późniejszy e-mail).

Po centrach dowodzenia przyszedł czas na ośrodki uniwersyteckie i... dalej wszystko potoczyło się lawinowo. Jednak, o dziwo, nie dzięki zamiłowaniom czy talentom technicznym, bo ostatecznie iluż ludzi je posiada?

Podstawową potrzebą społeczną ludzi na planecie Ziemia jest komunikacja. Niezbędne do życia jest dla nas porozumiewanie się. Uwielbiamy rozmawiać, dzielić się poglądami, wymieniać doświadczenia, wspólnie radzić sobie z problemami, narzekać, chwalić się, plotkować, pytać, odpowiadać, pomagać innym, opowiadać dowcipy itd.

Potrzeba komunikacji, a nie rozwój technologiczny, była motorem rozwoju Internetu. To dzięki niej w chwili obecnej w powszechnie dostępnej sieci znaleźć można nieskończoną liczbę stron internetowych, a miliony ludzi korzysta regularnie z poczty elektronicznej.

Powstanie i rozwój Internetu zmieniło nasz świat w stopniu o wiele większym niż wynalazek druku, zburzenie Bastylii i Rewolucja Październikowa razem wzięte. Możesz wejść do tego nowego świata głównym wejściem i korzystać swobodnie z najbardziej reprezentacyjnych sal. Możesz też nadal wślizgiwać się furtką dla służby i poruszać niepewnie po kilku mniej ważnych pokojach.
Wybór należy do Ciebie...